زنجیره هوشمند گردشگری صبا

زنجیره هوشمند گردشگری صبا در جزیره قشم شروع به کار کرد

نجیره هوشمند گردشگری صبا؛ افزایش ارزآوری و رونق گردشگری بر بستر آنلاین

به گزارش روابط عمومی شتاب دهنده  تخصصی گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی سی سو تک طرح گردشگری هوشمند صبا از امروز ۲۲ اسفند در پایلوت این طرح جزیره قشم آغاز به کار کرد.

بر اساس این گزارش فاز اول اقدام این طرح در پایلوت آن انجام بخش پژوهشی است که بر اساس آن یک تیم ۱۲ نفره تا تاریخ ۲۵ فروردین ۹۸ در جزیره قشم مستقر خواهند بود.

در این پژوهش به انجام مصاحبه عمیق، مصاحبه تصویری و تهیه عکس از حدود ۵۹ روستا در جزیره قشم، شهر بندرعباس و روستاهای پیرامون این دو نقطه پرداخته می‌شود.زنجیره هوشمند گردشگری صبا

تیم اجرایی طرح صبا در پژوهش خود به ۷۰ حدود اقامتگاه بومگردی در روستاها مراجعه و از صاحبین کسب و کار در این مراکز مصاحبه تصویری و عکس، مصاحبه عمیق یا هر دو مورد را تهیه خواهند کرد.

همچنین از برخی افراد فعال در سایر کسب و کارهای محلی به‌ویژه بانوان همانند تولید کنندگان یا توزیع کنندگان صنایع دستی، تهیه کنندگان غذاهای بومی و خانگی، صیادان و مواردی از این دست نیز مصاحبه‌هایی تهیه شده می‌شود تا بتوان ظرفیت‌های گردشگری منطقه را به‌خوبی احصاء کرد.

بر اساس این گزارش مجموع این مصاحبه‌ها در بردارنده اطلاعاتی در خصوص فرهنگ، خدمات بومگردی و اشتغال در نقاط مورد بررسی  خواهد بود. همچنین مشکلات و مشاغل و زمینه‌های پیشرفت نقاط مورد بررسی توسط تیم پژوهشی احصاء و راهکارها و پیشنهادهایی توسط تیم تحلیل گر در گزارش نهایی جهت افزایش اشتغال و توسعه اقتصادی منطقه به‌منظور کاهش آسیب‌ها ارائه می‌شود.

فاز پژوهشی زنجیره هوشمند گردشگری صبا

این طرح بعد از اجرای فاز پژوهشی در صدد است تمامی اقدامات موجود در حوزه گردشگری با محوریت بومگردی، صنایع دستی و نیز میراث فرهنگی را در قالب یک پلتفرم فنی ارائه داده و با استفاده از حلقه واسطی به نام خانه‌های کسب و کار ضمن فعال کردن استارت آپ های موجود در این حوزه، جامعه محلی را جهت حذف واسطه‌ها به‌صورت مستقیم به بازار متصل کند.

زنجیره هوشمند گردشگری صباهدف از اجرا این طرح کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و افزایش ارزآوری از طریق توسعه بوم گری، رونق فروش صنایع دستی بر بستر آنلاین و نیز کاربردی سازی آن و نمایش جدیدی از میراث فرهنگی هر منطقه با استفاده از فناوری‌های نوین است.

در اجرای این طرح وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و منطقه آزاد قشم  تیم اجرایی و پژوهشی سی سو تک را حمایت خواهند کرد.

گفتنی است این طرح برای اولین مرتبه پس از ارائه در نمایشگاه کسب و کارهای آینده در تاریخ ۲۱ بهمن جاری در حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی ارائه و مورد استقبال رئیس جمهور و محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفت.

فعال سازی جامعه محلی با زنجیره هوشمند گردشگری صبا

وجه مشخصه و تمایز این طرح با طرح‌های مشابه تلفیق فناوری و ارائه خدمات در حوزه گردشگری و صنایع دستی و نیز میراث فرهنگی و ایجاد و توسعه بازار برای فعالان بخش‌های ذکر شده است به گونه‌ای که با فعال کردن جامعه محلی ضمن گسترش گردشگری اجتماع – محور، مقاصد گردشگری بومی را برای مراجعه‌های مکرر جذاب و دیدنی خواهد کرد.

بخشی از دست آوردها و گزاش های تصویری این طرح زنجیره هوشمند گردشگری صبا را می توانید از اینجا پیگیری کنید.